ZATRZYMAJ UCIEKAJĄCE ZYSKI!

LIMUS®CL I NOVATEC®ONE podnoszą wydajność stosowania RSM-u.

Po zastosowaniu nawozu azotowego (N) na polu mamy wiele czynników wpływających na jego dostępność. Podstawową obawą jest utrata azotu do środowiska, a tym samym niedostępność N dla upraw – w wyniku denitryfikacji: utleniania się amoniaku lub wypłukiwania azotanów.

Azot zawarty w nawozach, najczęściej występuję w trzech formach: azotanowe, amonowej i mocznikowej (amidowej). Najbezpieczniejszą formą, która nie ulega denitryfikacji jest forma amonowa. Aby podany azot jak najdłużej był dostępny dla roślin powinniśmy zadbać o jego formę. Stosując inhibitory, zwane potocznie stabilizatorami azotu przedłużamy okres działania nawozu azotowego typu RSM, dzięki temu możemy uzyskać większy plon, ponieważ uprawy mają stały dostęp do najbardziej plonotwórczego składnika pokarmowego jakim jest azot (N). Bardzo cenna zaletą stosowania inhibitorów, jest możliwość zastosowania jednej dawki nawozu azotowego ( gdyś wydłuża on jego działanie nawet do 3misięcy), szczególnie ważne podczas niedoborów opadów, jakie obserwujemy w ostatnich latach wiosną oraz wzroście cen paliwa ( redukujemy ilość przejazdów po polu).

Inhibitor – spowalniacz działania azotu, występuje w dwóch formach:

1. Inhibitor ureazy:

LIMUS®CL (skutecznie minimalizuje starty N, ograniczając emisje amoniaku nawet o 98%)

Działa na powierzchni gleby. Przeznaczony do stosowania wraz z nawozem płynny RSM. Zadaniem tego inhibitora jest blokowanie enzymu ureazy (który występuję w glebie lub resztkach roślin). Ureaza wraz z wodą prowadzą do procesu hydrolizy, jest to proces przemiany formy amidowej  (mocznikowej) w formę amonową, która może przedostawać się w formie gazu do atmosfery. Strata N może być wysoka i szybka. Badania naukowe wskazują, że straty te mogą sięgać nawet do 60% - w warunkach bezdeszczowych przez okres 2 tygodni od zastosowania azotu w formie mocznikowej, pogłównie.

Ograniczając hydrolizę mocznika, inhibitor ureazy chroni przed utlenianiem amoniaku , zatrzymując podany azot w formie amidowej (mocznikowej). Opóźnienie hydrolizy daje czas aby N wniknął w głąb profilu glebowego np. podczas deszczu lub nawadniania. W glebie proces hydrolizy rozkłada formę amidową na amonową, która pod jej powierzchnia jest zabezpieczona przed ulatnianiem.

LIMUS®CLEAR może być stosowany we wszystkich uprawach w różnych terminach, jako mieszanina z nawozem RSM. Ważne aby mieszanina została zużyta w ciągu 5dni. Zlecane przez producenta dawki:

  • 0,9l Limus®CL / 1000l RSM28
  • 1,0l Limus®CL / 1000l RSM30
  • 1,1l Limus®CL / 1000l RSM32

2. Inhibitor nitryfikacji

NovaTec®ONE ( obniżanie strat N wywołanych przez wymycie w głąb profilu glebowego, działa nawet do 3 miesięcy)

Działa wewnątrz  gleby. Dedykowany do aplikacji wraz z płynnym nawozem RSM. Jego zadanie to: czasowe ograniczenie pracy bakterii (z rodziny Nitrosomonas), które odpowiadają za proces nitryfikacji, tj. przemiana formy amonowej w formę azotanową azotu, która w glebie ulega wymywaniu. Inhibitor nitryfikacji przytrzymuje azot w formie amonowej w glebie, dzięki czemu azot pozostaje przez długi czas dostępny dla roślin, nawet w krytycznych dla niej momentach – niezależnie od ilości opadów i wody w glebie. Wpływa pozytywnie na rozwój systemu korzeniowego oraz zapobiega wyleganiu roślin, jednocześnie zapewniając im ciągły, lepszy dostęp do składników pokarmowych.

Zalecane dawki preparatu przez producenta:

  • 5,4l NovaTec®One / 1000l RSM28
  • 5,9l NovaTec®One / 1000l RSM30
  • 6,3l NovaTec®One / 1000l RSM32

Zastosowanie inhibitora urazy lub nitryfikacji minimalizuje straty azoty poprawiając wydajność, jakość i rentowność upraw.

Stosowanie inhibitorów nie jest uzależnione od warunków pogodowych. Mogą być aplikowane zarówno jesienią jaki i wiosną.

Aplikacja nawozu płynnego RSM z inhibitorem zwiększa plon:

 

O firmie

Firma AGROAS założona w 1992 r., lider rynku działający w branży kompleksowego zaopatrzenia rolnictwa i obrotu płodami rolnymi, jest jedną z najszybciej rozwijających się firm w regionie. Zasięgiem działania obejmuje Polskę południowo-zachodnią. Zatrudnia blisko 300 pracowników.

Archiwum

Tagi

Polityka prywatności

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Tylko niezbędne
Zgoda na wybrane
Zgoda na wszystkie